Sofya Teknik Üniversitesi

teknik universitesi sofya

Sofya Teknik Üniversitesi, başkent Sofya’da bulunan, Bulgaristan’ın en büyük teknik üniversitesi olma özelliğini taşımaktadır. Kuruluşu 1945 yılına kadar uzanan bu köklü üniversite, bugünkü ismini 1955 yılında almıştır. Bulgaristan’ın en prestijli ve en tanınan üniversitelerinden biri olan Sofya Teknik Üniversitesi oldukça rağbet gören bir okuldur.

Sofya Teknik Üniversitesi Fakülteleri

Eğitim kalitesiyle dikkat çeken ve yurt dışında da tanınan Sofya Teknik Üniversitesi’nin bünyesinde bulunan fakülteler şunlardır:

Elektronik Mühendisliği ve Teknoloji Fakültesi, Elektrik Mühendisliği Fakültesi, Otomasyon Fakültesi, Güç Mühendisliği ve Güç Makineleri Fakültesi, Bilgisayar sistemleri ve Kontrol Fakültesi, Makine Mühendisliği Fakültesi, Makine Teknolojisi Fakültesi, Telekomünikasyon Fakültesi, Yönetim Fakültesi, Uygulamalı Matematik ve Enformasyon Fakültesi, Ulaştırma Fakültesi, Mühendislik Eğitim ve Endüstriyel Yönetim Fakültesi (Almanca), Elektrik Mühendisliği Fakültesi (Fransızca), Mühendislik Eğitim Fakültesi (İngilizce).

Fakültelerin yanı sıra Uygulamalı Fizik Departmanı, Yabancı Diller Enstitüsü ve Uygulamalı Dilbilim Departmanı, Fiziksel Beden Eğitimi Departmanı bulunmaktadır.

Sofya Teknik Üniversitesi Bölümleri

Sofya Teknik Üniversitesi’nde bulunan bölümler şunlardır:

Elektrik Mühendisliği, Bilgisayar Sistemleri ve Teknolojisi (Almanca), Bilgisayar Mühendisliği (İngilizce), Elektrik Mühendisliği (İngilizce), Makine Mühendisliği (İngilizce), Uçak Mühendisliği (İngilizce), Endüstri Mühendisliği (İngilizce), Genel Makine Teknolojileri (Almanca), Mekatronik (İngilizce), Tekstil Mühendisliği (İngilizce), Lojistik Mühendisliği (İngilizce), Taşımacılık Teknolojileri (İngilizce), Bilgisayar Otomatizasyon İdare Tekniği (İngilizce), Telekomünikasyon Mühendisliği (İngilizce), Haberleşme Teknikleri Teknolojisi, Bilgisayar sistemleri teknolojisi, Havacılık Araçları Teknolojisi, Tasarım Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Uygulamalı Matematik, Termal ve Nükleer Enerji Mühendisliği, Isı Transfer Mühendisliği, Hidrotik ve Pnematik Teknolojisi.

Sofya Teknik Üniversitesi’ne yürüyüş mesafesinde yurt imkanı mevcuttur. Üniversitenin spor tesisleri son derece modern ve gelişmiş yapıdadır. Üniversitede yemekhane, büyük kütüphane, araştırma ve dinlenme alanları ile öğrencilere sosyal olanaklar da sunulmaktadır. Sofya teknik Üniversitesi hem kaliteli eğitim hem de gelişmiş, donanımlı sınıfları ile ön plana çıkmaktadır.

Sofya Teknik Üniversitesi’ne kayıt yaptırmak isteyenler için Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı hizmet vermektedir. Sofya Teknik Üniversitesi’ne kayıt sırasında gerekli belgeler, ulaşım ve konaklama imkanları, vize işlemleri gibi her türlü sorunuzda, uzman çalışanları ile Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlık sizleri beklemektedir.