Plovdiv Üniversitesi

universitesi plovdiv

Plovdiv, Sofya’dan sonra ülkenin en büyük ikinci kentidir. Plovdiv Üniversitesi ya da diğer adıyla Plovdiv Paissi Hilendarski Üniversitesi, ülkedeki en büyük okullardan biridir. Plovdiv’de yer alan en büyük üniversite olan Plovdiv Üniversitesi’nde yaklaşık olarak 8000’i örgün, 5000’i açık öğretim olmak üzere 13.000 civarında öğrenci eğitim görmektedir.

Plovdiv Üniversitesi Fakülteleri

-Filoloji Fakültesi

-Felsefe ve Tarih Fakültesi

-Pedagoji Fakültesi

-Fizik Fakültesi

-Matematik ve Bilişim Fakültesi

-Fizik Fakültesi

-Kimya Fakültesi

-Biyoloji Fakültesi

-Hukuk Fakültesi

-Ekonomi ve Sosyal Bilimler Fakültesi

Plovdiv Üniversitesi’nde Eğitim

Plovdiv Üniversitesi’nde bu fakültelere bağlı 49 bölüm mevcuttur. Üniversitede toplamda 900 akademisyen bulunmaktadır. Akademik yayınlar bakımından ülkenin önde gelen üniversitelerinden olan Plovdiv Üniversitesi ülke dışında da tanınan bir okuldur. Kuruluşu 1961 yılı olan bu önemli üniversitede okuyabilmek için ülke dışından binlerce öğrenci başvuru yapmaktadır. Üniversitenin öğretim dili Bulgarcadır.

Plovdiv Üniversitesi bünyesinde bulunan sosyal tesisler ile de dikkat çekmektedir. Üniversitede bulunan öğrenci iletişim merkezi ile sorunlarınız çözüme kavuşacaktır. Bunun yanı sıra çağdaş laboratuarları ile dikkat çeken üniversitede dev bir kütüphane bulunmaktadır. Teknolojik anlamda yeterli donanıma sahip olan Plovdiv Üniversitesi derslerin daha verimli geçmesi için uygun bir okuldur.

Plovdiv Üniversitesi’nde yer alan eğitim tiyatrosu, araştırma ve uzmanlık bölümü, spor merkezi, bilişim merkezi gibi merkezler de modern eğitim imkanı sunmaktadır. Üniversiteye oldukça yakın konumlanan yurtlar ile de konaklama sorunu çekmeyeceksiniz. Tüm bu imkanlara da oldukça uygun ekonomik koşullar ile sahip olacaksınız. Plovdiv Üniversitesi’ne kayıt yaptırmak için YGS-LYS gibi sınavlardan alınan puanlar önemli değildir. Bunun yanı sıra lisede mezun olunan bölüm ya da not ortalaması gibi etkenler de önemli değildir. Hayal ettiğiniz bölümde okumak için başvuru yapmanız ve yasal prosedürleri yerine getirmeniz yeterli olacaktır.

Plovdiv Üniversitesi’ne kayıt yaptırmak için gerekli belgeler, kayıt şartları, vize işlemleri, ekonomik konaklama imkanları, ulaşım imkanları gibi tüm sorularınıza Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile cevap bulacaksınız. Yurtdışı eğitim ile ilgili en doğru ve en güncel bilgiler için adresiniz Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olmalıdır.