Duyurular

 Referanslarımız

 
SORU & CEVAPLAR

Bulgaristan Üniversiteleri Hakkında Merak Ettikleriniz 

 


 

SORU:

Lisedeki bölümüm sayısal, sözel, eşit ağırlık, meslek lisesi veya sağlık lisesi Bulgaristan'da hangi bölümlerde okuyabilirim ? 

CEVAP:
Bulgaristan üniversitelerinde alan ayrımı yapılmaksızın istediğiniz bölümlere başvurabilirsiniz.

 


SORU:

Ben Türkiye'de iki yıllık bölüm mezunuyum. Bulgaristan üniversitelerin'de dört yıllığa tamamlamak istiyorum. Böyle bir imkanım varmı ? 

CEVAP:
Bulgaristan Üniversitelerinde tamamlamak için okuyacağınız bölümün hazırlığını okumanız gerekli hazırlık eğitimi  bitirdiğinizde Üniversite kurulu tarafından iki yıllıkta gördüğünüz derslerinizi değerlendirmeye alınır. alınacak karar aşamasında sayılıp sayılmacağı belli olur. 
 


 

SORU:
Bulgaristan'da nasıl gidilir.? Ulaşım fiyatları ne kadardır.?

 


CEVAP:

İstanbul’dan Plovdiv otobüsle gitmeniz 6- 7 saat, Sofya’ya 8-9 saat Sürmektedir.

Her gün İstanbul’dan Bulgaristan’a yaklaşık 6 firma sefer düzenlemektedir.

 

İstanbul'dan Plovdiv Bileti : 70.TL.


İstanbul'dan Sofya Bileti : 90.TL.

 


 

SORU:
Öğrenciye verilen liçna kartının/oturma izninin süresi ne kadar olacak? 

CEVAP:

Öğrenciler almış oldukları 6 aylık çok girişli D tipi vize ile Bulgaristan'a girişlerini yaparlar. Daha sonrasında alınan bu vize oturum kartına dönüştürülmektedir. Liçna kart olarak adlandırılan oturum kartı sayesinde öğrenciler 6 aylık yada 1 yıllık oturum iznine sahip olurlar. Oturum kartı müracaatı şirketimiz tarafından danışmanlık hizmetleri kapsamında olduğundan bu konu da öğrencimize danışmanlık yapılmaktadır. 6 aylık oturum kartı ücreti 150 EURO / 1 yıllık oturum kartı ücreti ise 300 EURO olarak yabancılar şubesine ödeyecektir. Bu ücretler her yıl öğrenci tarafından, okul ücreti ödendikten sonra oturum kartı süresi uzatılacağı dönemde ödenecektir. 

 


 

SORU:
Bulgaristan üniversitelerinde sınıfta kaldığımda tekrar üniversite harcı ödeyecekmiyim? 

CEVAP:
İki sene boyunce sınıfta kaldığınız takdire üniversite harcı yatırmazsınız.

 


 

SORU:
Her üniversitenin kendine ait yurt imkanı varmı? Yurtlarda öğrenci hangi imkânlardan faydalanabilir?

 

Yurt ile okul arasındaki mesafe nedir? 

CEVAP:
Her üniversitenin kendine ait yurdu var. Çok yüksek kaliteli olmayan ancak ders çalışma imkânı ve öğrencilerin gereksinimleri konusunda titiz davranılarak hazırlanmış yurtlardır.

Öğrenci yurtlardaki her alandan faydalanabilme hakkına sahiptir. Üniversite ile yurtlar arasında onbeş , yirmi dakika mesafe bulunmaktadır.

 


SORU:
Türk öğrenciler Bulgaristan’daki hastanelerden faydalabilirlermi? Ssk veya Bağkur sigortaları Bulgaristan'da geçerli olacakmı? 

CEVAP:

Öğrencilerin Türkiye'de sahip olduğu Ssk veya Bağ-kur sigortaları Bulgaristan’da geçerli değildir. Bu bilgiyi ayrıca Ssk veya Bağ-kur müdürlüklerine başvurarak edinebilirsiniz.

 

Bulgaristan’da okuyan öğrencilerimize yıl boyu geçerli olmak üzere 100 EURO karşılığında 10.000 Euro’luk sağlık teminatı bulunan Özel Sağlık Sigortası yaptırmaktadır. 

 

Dileyen öğrencilerimiz konu ile ilgili müracaatlarını tarafımıza yaptığı taktirde poliçeleri hazırlanmaktadır. Öğrenciler bu sigorta ile birlikte Bulgaristan sınırları içerisinde tüm sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabilmektedirler.

 SORU:
Bulgaristan'da okuduğum süre esnasında Ailem bana nasıl para gönderebilir.?

 

CEVAP:
Bulgaristana gitmeden önce Türkiye'deki herhangi bir bankadan TL hesabı açarak, üzerinde mastercard veya visa ablemi olan bankamatik kartınızdan Bulgaristan'da bulunan tüm banka atm'lerinden anında leva olarak para çekebilirsiniz. 

 


  

SORU:
Bulgaristan üniversiteleri, hazırlık eğitimi ne zaman başlar.? 

CEVAP:

Bulgaristan Üniversitelerinde hazırlık eğitimleri genellikle Kasım ayı itibari ile başlayıp Ocak ayına kadar öğrenciler hazırlık eğitimlerine başlayabilirler. Öğrencilerin eğitime başlama tarihleri, üniversite kayıt tarihleri ile doğrudan ilişkilidir.


Hazırlık sınıflarında gecikme durumu olmayıp, her 10 kişilik grupta yeni bir hazırlık sınıfı oluşturularak öğrencilerin eğitimlerini eksiksiz tamamlamaları sağlanmaktadır. Lisans eğitimleri ise Eylül Ekim aylarında başlamaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Bulgaristan Üniversitesi
PROF.MUAMMER AKSOY CAD.(2.CAD.) NO: 4/1 BAHÇELİEVLER / ANKARA
Tel: 0 312 215 22 02 ( Pbx ) FAX: 0312 215 22 30 GSM : 0507 340 2929
- Fax: Bulgaristan Üniversitesi, Bulgaristan Üniversiteleri
E-Mail : info@bulgaristanegitim.org - Web www.ayed.com.tr
Malta Dil Okulları